هنر شنیدن و گوش دادن

 در مطالب

هنر شنیدن ۱
یکی از دلایل مشکلات بین فردی آدمها از نشنیدن حاصل میشه. ما اغلب باور داریم، می تونیم به خوبی بگیم و بشنویم، اما بسیار می بینیم که رابطه و فضای رابطه درست پیش نمی ره.
ما نیاز داریم در رابطه شنیده بشیم.
اما خیلی وقتها یکطرفه این کار رو انجام میدیم، انگاری دنبال برآورده کردن نیاز خودمون هستیم، بدون توجه به نیازهای طرف مقابل.
ما برای یادگیری هنر شنیدن، نیاز داریم که وقت بزاریم، تمرین کنيم تا این هنر رو یاد بگیریم، چون ابتدا خود نا نیاز داریم شنیده بشیم و این نیاز خودمون رو برآورده کنیم.
پس یک پرسش مهم اینه که آیا من در رابطه به طرف مقابل گوش میدم یعنی احساسات و نیازهای درونی او را می شنوم یا دارم به احساسات درونی خودم گوش می کنم؟
شنیدن الزاماتی داره که اگه رعايت نشه، نمی تونه اتفاق بیافته.
اولین دشمن شنیدن و شنیده شدن اضطراب هست، اضطراب باعث میشه نتونیم با خودمون و با طرف مقابل همدلی کنیم.
پس نیاز هست که به اضطراب خودمون آگاه باشیم و از جایگاه یک انسان بالغ و خردمند با اون برخورد کنیم تا بتونیم تنظیمش کنیم.
دشمن بعدی شنیدن، تمایل به راه حل دادن، میل به درست کردن امور است.
ما بیشتر آماده پاسخگویی هستیم تا شنیدن، بیشتر آماده انجام یه کاری هستیم و این باعث میشه شنیدن اتفاق نیافته.
مانع بعدی شنیدن، قضاوت کردن هست. قضاوت کردن باعث میشه نتونیم خودمون رو جای طرف مقابل بگذاریم و شرایط اون رو درک کنیم.
برای رهایی از قضاوت، بایستی موضع ندانستن رو اتخاذ کنیم و کنجکاوانه به طرف مقابل و درک اون تمرکز کنیم.
در پست بعدی به گام های عملی تمرین شنیدن می پردازم.

هنر شنیدن ۲
گام های عملی شنیدن:
گام نخست : شنیدن نیازمند یک قصد فعالانه برای انجام این کار است، تا زمانی که این قصد وجود نداشته باشه چنین اتفاقی نخواهد افتاد.
گام دوم: انتخاب زمان و مکان مناسبی برای گفتگو و شنیدن و شنیده شدن هست. يعنی زمان و مکانی که فقط با قصد آگاهانه آماده شنیدن و گفتگو باشیم. هیچ محرک یا کاری که تمرکز و قصد ما رو به هم بزنه نبایستی باشه.
گام سوم: درک موقعیت و شرایط طرف مقابل است. برای این کار بایستی خودمون رو جای طرف مقابل بگذاریم یعنی از تخیل و تصور خودمون استفاده می کنیم تا ببینیم او بودن چگونه است. خیلی مهمه که موضع ندانستن و بی قضاوتی رو داشته باشیم.
گام چهارم : آگاهی نسبت به درون خودمون و احساساتی هست که وقتی خودمون رو جای طرف مقابل می گذاریم، بهمون دست میده. در این حالت متوجه احساس و حال درونی طرف مقابل میشیم و می تونیم درونش رو ببینیم و ترجمه کنیم. در اینجا می تونیم به نیاز پشت احساس فرد نگاه کنیم و نیاز طرف مقابلمون رو بفهمیم و به زبان بیاریم. اما برای اینکه مطمئن بشیم این احساس ما درسته، با طرف مقابل اونو به اشتراک می زاریم. می تونیم بگیم: آیا من درست شنیدم تو داری به من میگی… چون می خوام درون تو رو بفهمم، می خوام خوب درکت کنم.
این فضا امکان شنیده شدن خودمون رو هم میده.
گام آخر : رفتن به لایه های زیرین احساس های طرف مقابل هست. برای این کار عميق تر میشیم تا به زیر لایه های سطحی طرف مقابل بریم. زیر لایه های سطحی، احساس بی ارزشی، ناامنی و امثال اینها وجود داره. رسیدن به درد بنیادین طرف مقابل بالاترین سطح همدلی هست.
در پست بعدی نکات تکمیلی این تمرین رو بیان می کنم.

هنر شنیدن ۳
نکته نخست: این تمرین نیاز به تکرار داره تا برامون درونی بشه، گفتگو یکبار برای همیشه نیست.
نکته دوم: خیلی مهمه که از میل به راه حل دادن، میل به درست کردن امور بپرهیزیم، چون مسیر شنیدن رو مسدود می کنه.
نکته سوم : برای افرادی که در زندگی چنین تجربیاتی نداشته اند، خیلی مهمه که بعد از قصد کردن و بیان این قصد به طرف مقابلمون اذعان کنند که من تا حالا نتونستم تو رو بشنوم و این خیلی دردناکه، می فهمم که خیلی سختت بوده ولی می خوام تلاش کنم و بشنومت.
نکته سوم: خیلی مهمه که تصویرسازی کنیم، وگرنه دچار قضاوت می شویم.
نکته چهارم: گاهی هم احساساتی در درون ما ایجاد میشه که اجازه شنیدن طرف مقابلمون رو نمی ده. در این موارد مهمه که به طرف مقابل بیان کنیم که عميق ترین احساس تو چیه که من نمی تونم بشنوم. همین فرآیند باعث حل این مشکل میشه.
نکته پنجم: مهمترین پیام گفتگو، شنیدن و شنیده شدن هست، و درک عمیق ترین نیازهای طرف مقابل در لحظه گفتگو هست. اگر به این نیازها نرسیدیم، می توانیم باز به صورت پرسش از طرف مقابلمون بپرسیم که عميق ترین نیاز تو چیه؟
نکته آخر : شاخص شنیدن و شنیده شدن، آرامش دوطرفه ای است که ایجاد میشه و این حس در طرفین ایجاد میشه که من تنها نیستم و کسی من رو فهمید.
آرزو میکنم حس فهمیدن و فهمیده شدن رو تجربه کنید.

نویسنده: تقی عظیمان

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

تماس با ما

در حال حاضر قادر به پاسخ گویی نیستیم. لطفا جهت تماس ایمیل خود را بفرستید. با تشکر