راست برتری یا چپ برتری!

 در مطالب عمومی

راست برتری یا چپ برتری: شما چپ برتر هستید یا راست برتر: می توانید ارزیابی کنید!

احتمالاً دربارۀ این مفهوم زیاد شنیده اید. مفهوم راست برتری یا چپ برتری همانند بسیاری از طبقه بندی های دیگر قراردادی بوده و در دنیای واقعی نمی توان گفت یک بخش مغز بر بخش دیگر تسلط یا غلبه دارد. اما همین طبقه بندی دارای پشتوانه علمی بسیار قوی است تا جایی که جورج بوئری ادعا کرده که «در درخت تکامل تقریباً در تمام موجودات پیچیده‌تر از کرم، تفاوت در نیمکره‌ چپ و نیمکره راست مغز وجود دارد.» انسان ها از زمانی که چشم به این دنیا باز می کنند و حتی ممکن است قبل تر از آن، و به واسطۀ محیطی که در آن رشد می کنند تخصصی شدن مغز شروع می شود و فرد در یکی از قالب چپ برتری یا راست برتری قرار می گیرد. اما راست برتری یا چپ برتری چیست و چه معنایی دارد؟ این مفهوم به این معناست که در اکثر فعالیت ها یکی از نمیکره های مغز (راست یا چپ) غالب بوده و بر دیگری غلبه دارد. هم چنین بدین معناست که نیمکره چپ مغز فعالیت های سمت راست بدن و نیمکره راست مغز فعالیت های سمت چپ بدن را کنترل می کنند. به عنوان نمونه، فردی که با دست راست می نویسد این فعالیت او تحت کنترل نیمکره چپ او قرار دارد.

در بیشتر افراد طرف راست بدن به دلیل فعال بودن نیمکره چپ در مقایسه با طرف چپ بدن آن‌ها برتری دارد. یعنی بیشتر از چشم و گوش و دست و پای راست خود استفاده می‌کنند. اما در برخی‌ها طرف چپ برتری دارد. اما افرادی نیز وجود دارند که طرف راست یا چپ آن‌ها تماماً برتری ندارد بلکه بخشی از اندام طرف راست و بخشی از اندام‌های طرف چپ آن‌ها برتر می‌باشد.

 ویژگی های افراد راست مغز یا راست برتر

به فرآيندهاي ادارکي، تصور، تجسم، خيال پردازي، شناخت رنگ و موسيقي و هنر، شناسايي قيافه ها و اشکال و کلاً برداشت، داوري و ترکيب مي پردازند و مانند قوه بينايي يک پرنده کل تصوير را مي‌بينند و کل نگر هستند. افراد راست مغز مسایل را به طور کلی وکل نگرانه مجسم و ادراک می کنند. به عبارت دیگر آن‌ها تمایل دارند به جای مشاهده جزییات سازنده و تشکیل دهنده، تصویر اصلی و بزرگ را ببینند. در واقع مغز راست ابتداء کل را مي بيند و بعد اجزای آن را تشخيص مي دهد. ، ليکن سمت راست مغز اساس خلاقيت را تشکيل مي دهد.

ویژگی های افراد چپ مغز یا چپ برترها

گرایش به فعاليت‌هايي همچون رياضيات، زبان و ترکيب عبارات کلام، منطق، حافظه، طبقه بندي‌ها تحليل و … دارند. اين افراد به جزئيات امور توجه دارند و همانند قوه بينايي مورچه تک تک مي‌بينند. چپ مغزها تحلیلگرند و به شیوه‌ای منطقی و عقلایی و ترتیبی عمل می کنند. این نیمکره مسئول و کنترل کننده زبان، بررسی های علمی، عقلانیت و خردمندی است. در واقع مغز چپ، ابتدا اجزا را ديده و سپس آن‌ها را ترکيب نموده و کل را مي‌سازد. تفکر مغز چپ بر هوش استوار است.
بسیاری از افراد علاقه مند هستند تا بدانند آیا راست برتر، چپ برتر یا دوسو توان هستند. برای این منظورف در ادامه لینکی جهت ارزیابی خودتان در این زمینه قرار داده شده تا با استفاده از آن چپ برتر یا راست برتر بودن خودتان را شناسایی کنید.
http://vahidmirzaei.com/fa/pages/index/test2
نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

تماس با ما

در حال حاضر قادر به پاسخ گویی نیستیم. لطفا جهت تماس ایمیل خود را بفرستید. با تشکر